2 Ağustos 2013 Cuma

Düşerken Tutunduğum Dal; FUTBOL


Whitgift zamanları
Babam Austine papazdı. O gün annem Josephine ile beraber kilisedeydiler. Ben ise her gün olduğu gibi arkadaşlarımla sokakta futbol oynuyordum. Amcam, adımı bağıra bağıra yanıma geldi. “Benimle gelmen gerek” diyerek,  beni oradan götürdü. Amcamın bir arkadaşının evine gittik. Kötü haberi orada verdi. Ülkemiz bitip bilmeyen bir dinler savaşı içindeydi. O günlerde 11 yaşındaydım. Kilise ateşe verilmiş, annem ve babam alevlerin arasında kalmışlar. Durumları ağırmış. Ben papazın oğlu olduğum için, benim de hedefte olduğumu söyledi. Bir hafta o evde saklandık. Sonra, diğer yakınlarımızla birlikte İngiltere’ye sığınmacı olarak gittik. Beni bir koruyucu ailenin yanına verdiler. Bir hafta sonra annemin ve babamın, artık hayatta olmadıklarını öğrendim. Nijerya’dan öylesine kaçar gibi ayrılmıştık ki, annemin ve babamın resimlerini bile yanıma alamamıştım.

U17 zamanları


Okula başlamıştım. İngilizcem iyiydi ama matematik olayını bir türlü yapamıyordum. Bu arada okulun futbol takımına da girmeyi başarmıştım. Okulun birkaç sokak ilerisinde Selhurst Park vardı. Crystal Palace’ın mabedi. Palace’ın Scout’ları tarafından keşfedilmem uzun sürmedi. Artık Palace’ın alt yapısındaki bir oyuncuydum. Benim, daha iyi bir futbol eğitimi alabilmem için bölgedeki en önemli okul olan Whitgift’e gitmemi istiyorlardı. Bu okulun futbol hocaları Colin Pates (Arsenal-Chelsea) ve Steve Kember’di. (Chelsea)

Palace’da 14 yaş altı takımında bir sezonda 50 gol atmıştım. 2007’deki 17 yaş altı Avrupa Şampiyonasında ise Altın ayakkabı kazanmıştım. Ancak kulübüm, maddi sıkıntıları nedeniyle beni satmak zorunda kaldı ve Wigan’a gittim. 21 yaşıma kadar da, İngiltere milli takımında oynadım.

İyi yaşamak ve doğru şeyler yapmak istiyorum. Ailem gibi yanlış zamanda ve yanlış yerde olmak istemiyorum.

2012 yılından beri Chelsea’de oynuyorum.

Ben Nijerya’lı bir hristiyanım. Ve Nijerya milli takımında, takımdaki müslüman arkadaşlarımla beraber, futbol oynamaya devam ediyorum.

Ben, Victor Moses. 

bugün


                                                                         ***


Yazarın Notu: Yukarıdaki hikaye, Victor Moses’ın gerçek hayat hikayesidir. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder