1 Kasım 2019 Cuma

Abi, Yanlış Yapıyorsun

Bugün Anadolu Gazetesi'nde utanç abidesi bir köşe yazısı yayınlandı. Yazının yazılmasının temel amacının, Eskişehirspor'un yerine kurulması planlanan başka bir kulübe zemin hazırlamak olduğunu görebilirsiniz. Bunun için de bir tez çalışması kaynak gösteriliyor ve Odunpazarı Bld. Bşk. Kazım Kurt'un sözlerine yer veriliyor. Kazım Kurt, halkla iç içe yaşayan, birileri gibi dağları ben yarattım gibi kompleksleri olmayan, herkesin yanına gidip meramını rahatça anlatabileceği bir belediye başkanı. O yüzden de ona Kazım Abi demeyi daha doğru buluyorum.

Kazım Abi, Eskişehirspor söz konusu olduğunda, fikir beyan etmeyi en çok hak edenlerden biridir. Her zaman kulübe destek olmuş, ne zaman dara düşsek yetişmiştir. Ancak bu konuda söyledikleri yanlıştır. Hatta yanlıştan da öte, şahsına ve duruşuna yakışmayan bir söylemdir. Kazım Abi'ye yazının sonunda döneceğim.

Gelelim yazıdaki cehalete. Öncelikle kaynak gösterilen tezi okuma şansım olmadı. Sadece yazıda bahsedildiği şekliyle değerlendiriyorum. Eğer 1920'lerde kurulan Eskişehirspor ismiyle bir spor kulübünün varlığına dair bir sav ortaya konmuşsa, bu çok yanlıştır. Tezin kaynakları arasında, bugüne kadar bu konuda yapılmış en detaylı araştırma olan Mehmet Yüce'nin 1564 sayfalık, 3 ciltlik Türk futbol tarihi çalışması kaynak olarak sayılmamış. Arif Anbar denen köşe yazarının da bu muhteşem eseri okumadığı ortada. Zaten yazarın cehaleti konusunda daha önceki yazılarından fikir sahibiydik. Bu yazıyla tüy dikmiş oldu. Bilgi sahibi olmadığınız konularda iddialı yazarsanız işte böyle acınası durumlara düşersiniz. Zaten Eskişehirsporlu da değilsiniz, bilmediğiniz konularda neden yazı yazarsınız ki? Eskişehirspor öncesi Eskişehir'deki futbolu Haziran ayındaki bir yazımda özetlemiştim. Buradan okuyabilirsiniz.

Tezde konu edilen, yerel kaynaklarda Eskişehir Spor olarak bahsedilen kulübün Eskişehirspor şeklinde bir tüzel kimliği yoktur. Burada sözü edilen takım Eskişehir Muhtelitleri'dir. Muhtelit de karma demektir. Ve 1921 yılında kurulmuştur. Ayrıntılar, yazdığım yazıda mevcuttur, lütfen gidin okuyunuz. Hatta bazı yıllara ait maç sonuçları ve puan tablosu bile vardır. 1965 öncesinde, herhangi bir tüzel kimliği olan Eskişehirspor asla olmamıştır.

Eskişehirspor'u yok etmek için, "1965'den önce de Eskişehirspor varmış, onlar da kapanmış yenisi kurulmuş, bunu da kapatalım yenisini kuralım" demek, eğer cehaletten  kaynaklanmıyorsa tamamen düşmanca bir tutumdur. Eskişehirspor ile ilgili kurulma kararı 20 Mayıs 1965'te alınmıştır. Her ne kadar o gün yapılan toplantıda tam bir fikir birliği sağlanamamış olsa da, Eskişehirspor'un temelinin atıldığı toplantı budur. Ve iki ay içinde sonuçlandırılmıştır. 19 Haziran 1965'te de resmiyet kazanmıştır. 

Bu köşe yazısının ne denli kalitesiz olduğunu, yazıda defalarca kullanılan hazımsızlık ve soda ifadelerine bakarak anlayabilirsiniz. Eskişehirspor'un yok olmasını istemeyen gerçek Eskişehirsporlulara hazımsız diyor ve soda öneriyor. Bu resmen basın yoluyla hakarettir. Eskişehir'in en önemli basın kuruluşlarından birinin köşesinde sokak ağzıyla köşe yazılmasını yadırgamayabilirsiniz. Ancak yıllarca Eskişehirspor'da yöneticilik görevinde bulunmuş, kulüp için maddi manevi türlü fedakarlıklar yapmış ve hala yapmakta olan Özgür Fetih Demirdaş'a ait bir gazetede, "Eskişehirspor'u yok edelim" yaklaşımıyla köşe yazılmasını yadırgamamak elde değil. Böylesine bir rezaletten sorumlu olan kim varsa gereğini yapmasını bekliyorum. Hiç yakışmadı hiç.

Son biz söz de Kazım Abi'ye edeceğim. Vakti zamanında Atatürk, güneş dil teorisi görüşüyle ilgili çevresindekilere görevler veriyor. "Gidin araştırın, sonra gelin konuşalım" diyor. Görevlendirdiği herkes "Paşam hakkınız var" diyerek karşısına gelince Atatürk, "iyi araştırmamışsınız, gidin tekrar araştırın" diye bunları postalıyor. Atatürk'ün çevresinde öyle çok yağdanlık var ki, gidiyorlar Güneşspor adıyla spor kulübü bile kuruyorlar. Sonunda Atatürk, düşündükleriyle ilgili bilimsel kanıtlara ulaşamıyor ve çevresindeki şakşakçılara rağmen iddiasını rafa kaldırıyor. Kazım Abi, senin de çevrende aldığın her kararı alkışlayan, söylediğin her şeye onay veren yüzlerce insan vardır. Bunların ne kadarı gerçekten seninle aynı düşünüyor, ne kadarı yağdanlık vazifesi görüyor sen daha iyi bilirsin. Ancak yanlış yaptığında, sana "Abi yanlış yapıyorsun" diyecek, senin hataya düşmene üzülecek birileri olmalı. Ve diyorum ki, Kazım Abi yanlış yapıyorsun, Eskişehirspor düşmanlarıyla bir olma. Bu hokkabazların oyununa gelip sakın teslim olma, esir düşme. Cepheye, yanımıza dön. Gel beraber savaşalım, beraber kazanalım bu mücadeleyi. Çünkü sonuçta bu savaşı Eskişehirspor kazanacak.

***

Şarkımız, "cezasız kalmaz günahlar" diyor. "Kara toprak var sonunda" diyor. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder