2 Ağustos 2019 Cuma

Para

Simon Oliver Sinek'in "Leaders Eat Last" kitabında anlattığı ve hemen herkesin bildiği bir hikaye vardır. Bilmeyenler için anlatalım.

Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti. Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve konuşmasına başladı. Daha bir iki cümle söylemiş iken durdu, kahve bardağından bir yudum aldı ve bir süre bardağı kaldırıp baktı.

Derin bir nefes aldı ve ;
“Biliyor musunuz ne düşünüyorum? " diye sordu. "Bu konferansta geçen yıl da,  hem de aynı kürsüde  konuşmuştum.Tek bir fark vardı; o zaman hala bakanlık görevim sürüyordu. Buraya gelirken bana business class bileti alınmıştı, hava alanında beni bir limuzin ve eskort araba bekliyordu. Beni önce bir otele götürmüşlerdi. Otel müdürü beni otelin kapısında karşılamış ve kral dairesine çıkarmıştı. Ertesi sabah lobide benim odadan inişimi bekleyen bir heyet vardı. Beni yine aynı limuzinle bu salona getirmişlerdi. Özel bir kapıdan içeri almışlardı. Çok şık bir bekleme odasında konferansı beklerken porselen bir kupada kahve ikram etmişlerdi. Sonra da beni salona aldılar ve en ön sırada ayrılan yerime geçmiştim."

Eski bakan derin bir nefes aldı, seyircilere gülerek bir süre baktı ve devam etti.
"Fakat bu yıl karşınızda bir bakan olarak bulunmuyorum. Dün buraya kendi ödediğim uçak bileti ile uçtum. Beni hava alanında kimse karşılamadı. Otele taksi ile geldim. Kendi odama kendim çıktım. Bu sabah buraya otelden yine taksi ile geldim. Kapıdan girerken güvenlikten geçtim, hüviyetimi alıp listede olduğuma emin olmadan salona almadılar bile. Sonra da bulabildiğim yerde oturdum. Canım kahve istedi ve görevliye sordum, bana dışarıda kahve makinesi olduğunu söyledi. Ben de çıktım ve şu gördüğünüz kağıt bardağa kahveyi kendim doldurdum."

Seyirci gülmeye başlamıştı.
"Sanıyorum geçen yıl porselen bardak bana sunulmamıştı. Makamıma sunulmuştu. Benim asıl bardağım işte bu." 

Konuşmanın bu noktasında gülüp alkışlayan seyircilere kahve bardağını kaldırıp gösterdi.

Alkışlar bitince de şunları söyledi ;
"Size verebileceğim en iyi ders bu işte. Bütün o övgüler, hizmetler, avantajlar rütbeniz, rolünüz, makamınız içindir. Size ait değildir. Ve bir gün makamınızı görevinizi bitirdiğinizde porselen bardağınızı halefinize verirler. Çünkü aslında hep layık olduğunuz kağıt bardaktır."

Para, toplumda konumunuzu belirleyen en önemli meta. İnsanları itibar sahibi yapan, oturdukları koltuklar ve bankadaki paraları. Bu yüzden bu itibarlı insanlar, ne yaparlarsa yapsınlar, toplumun bir kesimi tarafından yalandan da olsa saygı, ilgi ve hatta yalama görüyorlar. Esas mesele koltuk gidince, para bitince olanlardır. 

Eskişehirspor başkanı Osman Taş, baskılara, engellemelere, gelmeyen desteklere daha fazla direnemedi ve görevini bıraktı. Sanıyorum, yönetim kurulundaki diğer arkadaşlar, bu tepkilere neden olanın Osman Taş olduğunu düşünüyor olsa gerek ki, devam etme kararı aldılar. Osman Taş, milyonlarca lira harcadı ve ayrıldı. Kulübün 180 milyon civarındaki borcundan zerre sorumlu olmayan birisi olarak geldi ve gerekli desteği göremedi. Sanayici değildi, takım elbise giymiyordu, herkesle birebir iletişim kurmaktan çekinmiyordu. Bugüne kadar başkanlık koltuğuna oturan en sıra dışı başkandı. Kulübe gelmesi gereken ve her sene istisnasız gelen gelirler gelmeyince, bütün planların alt üst olması ne büyük şanssızlık. TFF'den gelmesi gereken temlikli 14 milyon lira var. Temlikli ama her sene en az 5 milyonu serbest bırakılıyordu. Eti'den 2,5 milyon lira geliyordu. 7-8 loca satıp 1 milyon lira da öyle geliyordu. Hiçbiri gelmedi, gelmeyecek de. Dün, bizim çocuklar diye bağrımıza bastıklarımız bile isyan ettirildi. Geçen sezon annesine ilaç alacak parayı bile alamayan, cep telefonu faturasını ödeyemediği için hattı kapanan futbolcu kardeşlerimiz hiç antrenmana çıkmama gibi bir eylem yapmamıştı. Ne oldu da şimdi böyle bir eylem yaptılar. Oysa daha bir kaç ay önce 200.000 lira ekstra prim verdiği için, soyunma odasında onu omuzlarına almışlardı. Onları yönlendirenin amacı belli de, bizim çocuklara hiç yakışmadı. İsteyen istediğini söylesin, ben onu Ediz'e verilen sözü yerine getiren başkan olarak hatırlayacağım.

Aslında o kadar çok söylenecek söz var ki, yazmak içimden gelmiyor. Zaten Tanju Okan'ın güzel sesiyle, bir Selami Şahin şarkısında buluyorsun birçoğunu. Şarkı diyor ki; "benim en iyi dostum içkim sigaram, onlar da terk ederdi olmasa param." 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder