18 Temmuz 2018 Çarşamba

Taraftar Komitesi

Benim gibi oraya buraya notlar alan, "Eskişehirspor için neler yapılabilir" diye kafa patlatan binlerce insan olduğunu düşünüyorum. Bazı fikirler çok uçuk olsalar da, bazıları uygulanabilir olmaktan uzak olsalar da, hepsi tertemiz sevgiyle yazılıyor. Bazısı duvara grafiti olarak, bazısı telefondaki not defterine yazılıyor. Bazısı ise "alın yazısı" deyip vazgeçiliyor.

Sonra vazgeçmeyenler birlik oluyor, senin kenara yazdıklarından birini hayata geçiriyor. Taraftar komitesi işte bunlardan biri. Tam olarak benim düşündüğüm gibi olmasa da, başlangıç olarak fazlasıyla yeterli. En azından üretmeye devam etmek için yeterli.

Taraftar Komitesi, Eskişehirspor’un gelecek yapılanması için tuttuğum notlardan biriydi. Düşünüp uygulamaya koyan vizyon sahibi dostlarımı, kardeşlerimi tebrik ediyorum. Onlar bir baskı unsuru olarak görev tanımı yapmışlar. Destek olmayanları afişe etmeyi şiar edinmişler. Kim karşı çıkabilir ki? Kimsenin gözünün yaşına bakmadan, tüm kirli çamaşırları ortaya dökmek ne güzel fikir. Ancak çok daha farklı bir boyuta evrilebilecek bir imkan daha var. Çünkü içimizde Eskişehirspor için bilgisini, zamanını kulübün menfaatleri için feda edecek çok sevdalı var.

Bu yapının mevcut amaçlarını kenara koyarak, sektörel olarak kollara ayrılması ve her sektörden bir temsilcinin üst komitede yer alması gerektiğine inanıyorum. Her sektör temsilcisi, düzenli olarak ekibini toplayarak verilebilecek katkıları, çözüm önerilerini üst kurula taşımalıdır. 

Tespit edilecek tarihlerde, yılda bir, bir hafta sonu, bir otelde tüm komite üyeleri toplanarak, sonuç bildirgesini yönetime sunmalıdır. Mesela bir grup, sadece doktorlardan oluşmalı. Kulübün sağlık faaliyetlerine katkı verecek önerilerde bulunmalı. Mesela bir grup, yazılımcı, sistem mühendisleri, web tasarımcıları gibi sevdalılardan oluşmalı. Kulübün web sitesi, sosyal medya hesaplarıyla ilgili önerilerde bulunmalı. Mesela yurt dışındaki sevdalı dostlarımızdan oluşacak bir grup olmalı. Gidip maç izleyen, gelişime açık futbolcuları raporlayan. Bu şekilde bir çok grup olmalı. O grupların da bir tane temsilcisi olmalı. Bunlar kendi grupları adına, önerileri yönetime sunmalıdır.

Bu yapının işe yarar hale gelmesi için, bu komite ile aynı amaçları taşıyan, aynı vizyona sahip olan bir yönetimin olması da şarttır. Yine geliyoruz aynı noktada tıkanıyoruz değil mi? Merak etmeyin onu da halledeceğiz. Taraftar komitesi fikrini hayata geçiren bu sevdalılar oldukça, bu kulübü kimsenin yıkamayacağına olan inancım daha da güçlendi. Atılan her adımın hemen karşılık bulmasını beklemeyin. Attığınız çok önemli bir adımdır. Zamanla meyvelerini verecektir. Hepinizi alnınızdan öpüyorum. 

Komitenin kurucusu dostlarımızdan biri çok güzel ifade etmiş; "bu renklere gönül verip, bu duruma üzülen herkes bu komitenin doğal üyesidir." Taraftar Komitesi kurulduğu açıklamasından beri kendimi şu videodaki yeşilli kadın gibi hissediyorum. Çünkü bir kulübün taraftarlarını yok etmeden, o kulübü yok edemezsiniz. Bu yazının şarkısı da bu olsun. Tribüne uyarlanabilecek türden. Hoppaaaa...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder