7 Kasım 2017 Salı

Rezaletle Yüzleşme

Yönetim seçimli genel kurul kararı aldı. Yaklaşık bir aydır, yönetimin her an bu kararı vereceğini düşünenlerdendim. Benim için sürpriz olmadı ama beklentim devre arasındaydı, beklediğimden bir ay erken gerçekleşti. Artık yapacak bir şey yok. Gerçeklerle sadece mevcut yönetim değil tüm şehir yüzleşmek zorunda. Başkan her ne kadar, "tek adamlık devrini kapatacağız, her şeye yönetim olarak karar vereceğiz" demiş olsa bile, başkanlığın verdiği sorumlulukları ve kulübün üzerindeki yükü, çok az sayıdaki yol arkadaşlarıyla kaldırmak zorunda olması sonucunda, saçlarına düşen akların fazlalaştığını görebiliyoruz. Bir kaç ay içinde, Konuşmayan Adam ve arkadaşlarının Eskişehirspor'a yaptıkları maddi ve manevi katkıyı ödeyebilmemiz mümkün değildir. Kendi adıma, ceketimin düğmesini ilikleyip, içtenlikle kendilerine teşekkür ediyorum.

Uluslararası denetim firmasının raporu
Gelelim denetimin sonucuna. Yönetim göreve gelir gelmez son 5 yılın mercek altına alındığı bir denetim başlattı. Bu denetimi de, uluslararası düzeyde bu işleri yapan bir firmaya verdi. Başkan denetim raporunu açıkladı, sanırım herkes okudu. Özetle,

*Herhangi bir yönetim kurulu kararı olmadan 20,8 milyon TL prim dağıtılmış. Kimin parasını, kim, kimlere dağıtmış belli değil.

*5,2 milyon TL ödeme yapılan ama geri alınmayan senetler varmış.

*Teknik heyet ve futbolculara bu dönemde 160,5 milyon TL ödenmiş ve %60'lara varan menajer ödemesi olduğunu söylüyor. Başkan, menajerler üzerinden cukka edilmiş diyemiyor çünkü bunun kanıtlanabilmesi için o şahısların banka kayıtlarının araştırılması ve hatta çapraz sorgular gerekiyor.

*Futbolcu temsilcilerine hiçbir fatura olmaksızın ödenen 386 bin TL.

*Bize transfer olması için menajerine ödenen 50 bin TL ve futbolcuya ödenen 10 bin TL olmasına rağmen futbolcu gitmiş başka kulübe imza atmış ve ödenen paralar geri alınmamış.

*171 bin TL'ye anlaşılan bir futbolcuya 201 bin TL ödeme yapılmış.

*İki sezon önce devre arasında deneme amaçlı antrenmana çıkan, Aybaba'nın beğenmeyip gönderdiği, hiç transfer olmamış bir futbolcuya (Faith Obilor) yapılan 10 bin TL ödeme.

*Son üç yılda, %10 olan kredi ortalamasını %24 ortalama ile kullanmışlar. 3 yılda 125 milyon TL kredi kullanmışlar, 12,5 milyon yerine 30 milyon TL faiz ödenmiş. Üstelik bu pahalı kredileri alabilmek için 120 bin TL de birilerine komisyon ödemişler. Bu maddeyi derinlemesine incelerseniz, karşınıza Aktifbank ve passolig çıkacaktır. Sorsanız hiçbir banka kredi vermiyordu derler.

*Genel Kurul'da başkan olmak için yarışan bir aday, reklam filmini kulüp kasasından ödetmiş. 17,5 bin TL. 

*İçeriği belirsiz harcama miktarı ise 1,3 milyon TL. Yani kaydı yok, faturası yok, sadece ödeme var.

Açıklanan rakamlara göre Eskişehirspor'un kasasından çıkmaması gereken milyonlarca TL uçup gitmiş. Bu rakama 3 Temmuz olaylarından sonra yaşadıklarımız yüzünden, FIFA ve CAS gibi hukuki süreçlerde harcanan 37 milyon TL'yi eklerseniz, içinden çıkılması zor bir mali durumun özetini görebiliyorsunuz. Şimdi bu pisliği kim temizleyecek? Bu kulüp bugüne kadar yine de iyi dayanmış. Çünkü bu rakamlar sadece son 5 yıla ait. Daha öncesine gidersek, kendimizi sonu gelmeyen bir karanlıkta buluruz. Ve başkan diyor ki, "bu buzdağının görünen kısmı". Kim bilir daha açıklanmayı bekleyen ne rezaletler var. Savcılarımız bu açıklamalara rağmen hala bunlarla ilgili bir işlem yapmıyor olsalar bile, konuyla ilgili dönemde yönetimde yer alanların gerekli bilgi / belgelerle teslim olmaları veya aklanmaları için dava açmaları doğru olacaktır. Zira bu şahısların hiçbir şey olmamış gibi ortalıkta dolaşmalarını, onlar adına hiç sağlıklı bulmadığımı söylemeliyim. 

Peki bundan sonra ne olacak?

*22 Kasım 2017 Çarşamba günü seçimli genel kurul yapılacak. Orada, bu anlatılanlardan çok daha fazlasını duyacağız. 

*Konuşmayan Adam, alkışlarla yeniden başkan seçilecek. Çünkü O bizden biri. Bizden fazla mı, bizden az mı seviyor ölçülemez ama Eskişehirspor'u bizim sevdiğimiz gibi sevdiğini sanıyorum. Ve maddi olarak bizden daha fazla canı yandığı da bir gerçek. Ölü toprağına bir fidan dikti; her babayiğidin sulaması mümkün gözükmüyor. Gözlerimizin içine bakarak gidiyorum diyebilmesi için, onun hakkında yanılmış olmamız gerekiyor. Hepimiz aynı anda yanılmış olabilir miyiz? 

*Bazı tüzük değişiklikleri yapılarak, mesela kulübe üyeliğin önü açılacak.

*Bundan sonra Konuşmayan Adam, kimsenin ayağına gitmeyecek. Belediye Başkanlığı, milletvekilliği, Sanayi ve Ticaret Odası seçimleri gibi yerlere aday olmak isteyenler, ondan icazet alacak. Bizler de onun gösterdiği hedefe göre seçim yapacağız. Hangi aday, Eskişehirspor'a faydalı olacaksa o seçilecek. Bundan sonra böyle.

*Ve son olarak, birbirimizi sen Halilcisin, sen Mesutcusun diye ayırmayacağız. Hepimiz Eskişehirsporluyuz, kimsenin adamı değiliz. Zamanında Halil Ünal ve arkadaşlarını destekleyenler, onun bu kulüp için en iyisi olduklarını düşündükleri için desteklediler. Mesut Hoşcan'ı destekleyenler ise Halil Ünal'ın kulüp üzerinden maddi menfaat sağladığını düşündükleri için, başka da seçenek olmadığından kurtarıcı olarak gördükleri için sarıldılar. Sonrasında da taraftarın çıkardığı listeye itibar etmeyen herkesin yaşananlarda payı var. Artık her şey gün yüzüne çıktı ve herkes gerçekleri gördü. Hem Halil Ünal, hem de Mesut Hoşcan'ın yanında bir zamanlar yer alanlar kandırılmıştır. Sonuçta hangi tarafta olursanız olun, her birimiz kandırılmış durumdayız. Bu saatten sonra hala onların yanında olanlar ise, şahsi menfaat kovalayan, Eskişehirspor düşmanlarıdır. Kazım Kurt'u kenara koyarak söylüyorum, tesislere adım atan her siyasi de bunlardan farksızdır.

Bir büyük pişmanlığım, birilerinin sözüne güvenip, alt yapı için toplanan paraya kuruş atmamak oldu. Dediler ki, "o hesap temlikli, para kulübe gitmez". Bugün başkanın açıklamalarını okuyunca, kendi adıma yerin dibine geçtim. Eğer siz de bir parça pişmanlık duyduysanız, açıklama kısmına Alt yapı saha yapımı yazarak, aşağıdaki hesaba bütçeniz ölçüsünde gönderirsiniz. Çölde bir damla su bile çok değerlidir.

TÜRKİYE İŞ BANKASI ESKİŞEHİR TİCARİ ŞUBE
ESKİŞEHİRSPOR KULÜBÜ DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ
TÜRK LİRASI HESABI
TR05 0006 4000 0014 4400 0191 00


Bir de bu kadar yazdıktan sonra, bir kaç konuda görüşlerimi de ilave edeyim.
Birincisi şu 24 puan silinmesi konusunda, 23 Ocak 2015 tarihinde FIFA'nın yönetmeliklerine giren bir kararın, bu tarihten önce transfer edilen futbolcular için geçerli olmaması gerekir. Hukukçular daha iyi bilecektir ama hiçbir kanun maddesini, hiçbir ülkede geriye dönük çalıştıramazsınız. FIFA nasıl çalıştırıyor, konuyla ilgili çalışan hukukçularımıza sormak gerekir. Bu durumda Pinto dışındaki hiçbir futbolcu için puan silinmesinin mümkün olmaması gerekir. Lütfen hukukçularımız bu noktaya bir baksınlar.

İkincisi, acilen para lazım değil mi? Hemen Eskişehir Yeni Stadyumu için devir işlemlerini tamamlayalım ve isminin Atatürk olması için, halkımıza sponsorluk için gidelim. Dünyada bir stadyumun ismi için verilen en büyük sponsorluğu almazsak, ben de hiçbir şey bilmiyorum. Sadece Türkiye değil, dünyanın her yerinden para akacaktır. Ve o güzel insanın silinmeye çalışılan adını, ona yakışacak bir stadyumda yaşatmaya devam etmenin onuruyla yolumuza devam edelim.

Cenaze gibi ağır laflarla, tabut fotolarıyla gazetecilik yaptığını zannedenlere de bir çift sözüm var. Bu yaptığınızı sadece Eskişehirspor düşmanları yapar. Bir kulübü, taraftarlarını ortadan kaldırmadan yok edemezsiniz. İki tane tık alacaksınız, iki kuruş daha fazla kazanacaksınız diye Eskişehirspor'u tabuta koyarsanız, yarın o tabutun içine girdiğinizde size helallik vermeye kimseler gelmez. Haysiyetiniz, şerefiniz varsa, hata yaptık diyerek gereğini yaparsınız.

Biz büyük bir camiayız. Elbette bunun da üstesinden geleceğiz. İçimizdeki hainleri de temizleyeceğiz. Ama bu sürece katlanmak zor ve şarkıda dediği gibi, ilaçlar artık işe yaramıyor.

1 yorum:

  1. Emeğinize sağlık ama cok yumuşak yazmışsın hırsızlara hak ettiği söylemi yapmalıyız

    YanıtlaSil