24 Mayıs 2016 Salı

Yeni Bir Başkan Mı? Yeni Bir Anlayış Mı?

Erol Tabanca, bir süre önce sosyal medyada yeni başkan adayı olarak telaffuz edilmeye başlandı. Erol bey, Eskişehir'de doğup büyümüş, çok önemli bir inşaat firmasının (Polimeks) ortaklarından biri. Peki neden bu isim öne atıldı? Gerçekten kendisi mi istiyordu, yoksa şehri yönetenlerden biri Erol Tabanca'ya baskı yapıyordu da, Erol Tabanca'ya kabul ettirilmeye mi çalışılıyordu? Sorular, sorular, sorular. Ancak işin bir diğer ilginç tarafı, genel kurul hazirun listelerinde ismi olmayan birinin aday yapılmaya çalışılmasıydı. İşte sadece bu bile gizlenmeye çalışılan gerçek amacı göstermektedir. Ortaya imkansız isimleri atalım, kimse kabul etmez, biz de o meşhur şahsı bu koltuğa oturturuz, mamalar da kesilmez. Maalesef, Erol Tabanca gibi değerli bir iş insanı bu yolda kullanıldı. 24 saat içinde gelen karşı açıklama bu açıdan çok değerlidir.

Camiamızın yeni bir başkan ve yönetimden önce, yeni bir anlayışa ihtiyacı vardır. Mesela kulübün kasasını boşaltmış bir şahsın adının yanına, eski bir başkanı koyup anket yapanların, o kişileri işletmelerinde barındıranların, o kişileri besleyenlerin hesabının kesilmesi gereklidir.

Anlayışlar değişmelidir. Mesela sadece parası var diye, kişilere başkanlık makamı yakıştırılamaz. Aklı, fikri nedir, projeleri var mı, sorulmalıdır. Birisi de çıksın desin ki, "bu kulübü parası olanların değil, fikri olanların, kulübe sevdalı olanların yönetmesi gerek. Proje üretelim, kalıcı finansman kaynakları yaratalım" desin.  Varsa yoksa parası olanlar yönetsin. Yönetsin de, bugüne kadar Eskişehirspor'da para bırakan yönetici mi var da, paralı yönetici arıyorsunuz? Bakın son gelen kamuoyu bilgilendirme raporunda Mesut Hoşcan ne diyor;
Şu an karalanmaya çalışılan bu yönetimin, Eskişehirsporumuzda 10 milyon lirası var...

Yani diyor ki, "verin paramı gideyim."

Keşke Erol Tabanca gibi birinin adını kirli emelleriniz için kullanmasaydınız da, ondan fikir isteseydiniz. Çünkü sorsaydınız, diyecekti ki; 
-bilimsel olun.
-işin tekniğini bilenlerle çalışın.
-bir sanatçı gibi sevin yaptığınız işi ve öyle işler yapın ki, başkaları bu işlere bakınca adına sanat desinler.
-kulübünüzün kültürüne sahip çıkın. Öyle ki en küçük taraftardan, en yaşlı üyeye kadar herkes aynı felsefeyle hareket etsin.

Birilerinin işine gelmez biliyorum. Bize akıl vereceğine, para versin değil mi? Zaten siz ondan daha akıllısınız değil mi? Size parası olan biri lazım. Vampir gibi emmelisiniz kanını. Sonra nasıl olsa parası olan başka birini bulursunuz. Bulamazsanız, kulübü Bizans'lılara peşkeş çekmeye hazır eski bir başkanı göreve çağırır, karşı olanları da hain ilan edersiniz.

Ve elbette biliyoruz, tüm bu imkansız isimler, aslında o projenin bir parçası. "Ona söyledik olmadı, buna söyledik olmadı. Ne yapalım, sadece bu kabul ediyor" diyeceksiniz. 

Bizim yeni bir başkana ihtiyacımız vardır.
Bizim yeni bir yönetime ihtiyacımız vardır.
Bizim yeni bir medyaya ihtiyacımız vardır.
Bizim Eskişehirspor'u seven ve destekleyen yeni belediye başkanlarına ihtiyacımız vardır.
Bizim daha çok şeye ihtiyacımız vardır.
Ama en az paraya.
En çok da yeni bir anlayışa ihtiyacımız vardır.
Parası olanın yanında, fikri olanın da söz sahibi olacağı bir anlayışa.
Hiçbirinin içinde şahsi menfaat olmayan, hepsinin temelinde Eskişehirspor olan bir anlayışa

Mesela bandoESES'in, TFF'nin Avrupa Şampiyonası için yaptığı daveti, deplasman maçlarına alınmamayı ve gelen 4 maçlık cezayı gerekçe gösterip, reddetmesi gibi dimdik bir anlayışa. Bu anlayış zaten içimizde bir yerlerde var. Belki de sadece uyandırmak gerek. Belki de sadece diklenmek gerek.

***

"Ne yapmaya çalıştığınızı biliyoruz ve alayınıza dikleniyoruz" demenin en güzel yollarından biridir, Tiananmen şarkısı söylemek.

Bir gün kader sizi 
Oraya Tiananmen'e götürür
Teslim olmamaya

Tiananmen
Belki zannettiğimizden daha yakındır

Herkes anlasın diye çevirisini ekleyip tekrar yükledim. Mama peşindekiler dinlemesin, zaten anlamazlar.

(altyazı otomatik açılmazsa sağ alt taraftan etkinleştirerek açınız)

1 yorum:

  1. Emeğinize, yüreğinize sağlık. Aklıselim olanlardan hiçkimse, önerilerinizden hiçbirine hayır diyemez.

    YanıtlaSil