24 Ağustos 2015 Pazartesi

Bir Şarkı Var Aklımda, Biraz Buruk İkimiz Hakkında

Kadıköy'de alınan 2-0'lık yenilgiye, maç öncesi sorsalar fitim derdim. O yüzden skorun daha kötü olmadığına şükrediyordum. Sivas maçından sonra da, hala iyi olmadığımızı ve takviyelerin şart olduğunu düşünüyorum.

Sivas maçı öncesi fazla umudum yoktu. Transferlerin hala bitmemiş olması, plansız programsız olmanın sonuçlarından biriydi. Yine de bir umut bekliyorsun işte. Kadrolar açıklandığında, isimlerden ziyade dizilişe baktım. Skibbe'nin tek ön libero Lawal ile çıkması, önüne de Ben Khalifa ve Onur'u koyması ilginç gelmişti. Hücum ederken bu üçlü ile kanatlardaki Kaan ve Matias ile ilerideki Gekas birleşecek ve 6 kişi ile hücum edilebilecekti. Top rakipteyken ise bu üçlü, pres ile orta sahayı canlı tutacaktı. Yani maçın kilit isimleri Ben Khalifa ve Onur olacaktı. Onur'un zaten gerçek yeri oralarda bir yerde ama gerçekte santrfor olan ama kanat için transfer edilen Ben Khalifa'nın burada nasıl oynayacağı şüpheliydi. Onların kapacağı toplarla ilerideki seri katil Gekas'ın bitiriciliğine güveniliyordu. Çoğunluk Onur'un performansını beğenmiyor ama Onur'un bu maçtaki mücadelesi, galibiyete çok önemli katkı yapmıştır. Onur, fizik gücünü kullanmayı öğrendiği zaman, çok değerli teknik kabiliyetini de birleştirince, sadece bizim değil ligin en değerli orta saha oyuncularından biri olabilir. O yüzden Skibbe'nin ısrarı onun için paha biçilmez bir fırsat sunuyor. Yıllardan sonra ilk defa sezon öncesi kamp görmesi, sezonun ilerleyen haftalarında etkisini gösterecektir.  Ben Khalifa, Yekta'dan kaptığı top ile Gekas'a attırdığı golde, kendisine verilen görevin karşılığını vermiş oldu.

Orta sahada Lawal'a ayrı bir parantez açmak lazım. Takımın en kilit ismi olmaya devam ediyor. Kaptığı toplar, attırdığı gol, verdiği paslar hep usta işi. Bunları yaparken elbette çok da basit hatalar yapıyor ama koca takımda onun kadar risk alabilen başka da kimse yok. 

Skibbe, Ankara'da TSYD maçlarında Toko'yu ilk defa sağ bek oynattığından beri başka bir yerde oynaması artık mümkün değil. Hatta Kamil Ahmet dönünce formayı alması çok zor. Kesinlikle yerini bulmuş gibi duruyor. Anıl defansif anlamda yeterince iyi değil. Ne yazık ki bu bölgede oynayan Özgür Çek de öyle. Sol bek ihtiyacı hala devam ediyor diye düşünüyorum. Birol ise geçen maç olduğu gibi bu maçta da beni utandırmaya devam etti. Aferin Birol.

Gekas'ın muazzam performansı sonrası kazanılan bir maçın ardından, yine de iyi hissetmiyorum. Çünkü kaptanın maçın sonlarında sakatlanıp yere yığılması, yaptığı mimikler, beni kahretti. Şu takımda yerine koyamayacağınız tek kişi kaptan Sezgin'dir. Saha içinde herkesi yedeklersiniz, herkesten daha iyisini koyabilirsiniz ama saha dışında onun gibisini, takımın çimentosu olan birisini kolaylıkla bulamazsınız. Takım için öylesine önemli ki. Bugün çıkacak MR sonucuna odaklandım, bekliyorum. Sivas maçından alınan 3 puanın bir anlamı olabilmesi için kaptanın sonucunun temiz çıkması en büyük dileğim. Millet doğumgününde mum üfler, pasta keser, biz Sezgin'in MR sonucu temiz çıksın diye bekleriz. İyi ki doğdun kaptan, iyi ki varsın.

Bir paragraf da Sivas için açmalı. Defansif anlamda berbat bir gün geçirdiler. Özellikle Ümit Kurt. Yekta'nın performansı, her İstanbul'dan Anadolu'ya gelen futbolcuda olduğu gibiydi. Bu noktaya gelen futbolcular kafa olarak bitiyorlar.  Bu çocuklara idmandan ziyade psikolojik destek lazım. Ayrıca Sergen'in Mehdi'yi kenarda tutması kadar garip birşey olamaz. Sivas'ın hocası olsam, 11'i yazarken önce Mehdi'yi yazarım sonra diğerlerini. Sonuçta Sergen bu sonucu haketti. Yine de, Sergen'in başında olduğu takımlara karşı oynadığımızda, her seferinde sanki bize karşı yenilmek istiyormuş gibi bir kadro ile çıkmasını da görmezden gelmemek lazım. Belki de sadece ben öyle hissediyorum.

Unutmadan taraftara da bir parantez açalım. Sezgin orada sakatlanıyor, neredeyse ağlayacak, sen hala "tapmadık asla paraya pula" diyorsun. İnletsenize stadı Sezgin diye. Sivas akın akın üstümüze geliyor, Bandoeses 10. yıl marşı çalıyor. Olacak şey değil. Hakeme baskı yok. Rakip oyunculara baskı yok. Rakip oyunculardan biri Toko'yu diğeri Birol'u itip kakıyorlar, tribünden gık çıkmıyor. Yahu 30 yıl öncekiler gibi sahaya girip, rakip futbolcuları kovalayın demiyorum, tepki verin arkadaş. Madem passolige teslim oldunuz, gereğini yapın da bir anlamı olsun.


***
Sezgin'den dolayı buruk bir galibiyet.
O yüzden "bir şarkı var aklımda, biraz buruk ikimiz hakkında" diyen Candan Tezel'e kulak veriyoruz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder