21 Temmuz 2015 Salı

Eskişehirspor'da Kadro Durumu

Bu sene TFF, kadroyu maksimum 28 oyuncu ile sınırladı. Bu oyuncuların 2 tanesinin alt yapıdan yetişmiş olması ve 4 tanesinin de Türkiye'de yetişmiş olması zorunluluk. İlk 18 için en az 1 Türk kaleci zorunluluğu var. En fazla da 3 kaleciniz olabiliyor.Türk vatandaşlığı olmasına rağmen Türkiye Milli Takımı'nın haricindeki ülkelerin formalarını giyen futbolcular, artık yerli oyuncu olarak sayılmıyor. Bu nedenle Türk pasaportu olan ama Makedonya Milli Takımı'nda forma giyen Muarem Muarem yabancı statüsündedir.  Ancak Erkan Zengin gibi daha önce Türk statüsü hakkı kazanmış futbolcular yine Türk statüsünde oynayabilecektir.  Ayrıntıları şuradan okuyabilirsiniz.  
Bu temel bilgiler ışığında mevcut futbolcu kadromuza bakalım. (şimdlik 30 kişi)Kulüpte tescilli olup transfer dönemi sonunda 28 kişilik A takım listesine ismi eklenmemiş 21 yaşından küçük, yerli futbolcular müsabakalardan 24 saat önce bildirmek kaydıyla oynatılabileceği için, endişe etmek yersiz. Daha çok çalışıp, devamlı A takım kadrosunda yer almaları hala kendi ellerinde. Altyapıdan yetişen 3 oyuncumuz var. Bunlardan bir tanesi topun ucunda. Kalmak isteyenleri zorla  göndermeye hiç gerek yok.  Feyzi 19, Hasan Hüseyin 20 yaşında. Bir tanesini U21 takımına koy, istediğinde, ihtiyacın olduğunda al 18'e. Eğer oynamak istiyorum diye kiralık gitmek isteyen olursa ayrı. Ama bu çocukları zorla göndermeye çalışmanın, kadronun 28 kişiyle sınırlı olmasıyla alakası yok. Kulüpler u21 yaş kategorisinde bulunan tescilli yerli futbolcularını A takım listesine yazmaksızın oynatabilecekler. Bu nedenle 21 yaşın altında olup da, A takıma giremeyen futbolcu kardeşlerimiz demotive olmasınlar, endişelenmesinler. Bunun nedeni kadroda yer açmak olabilir.

Kaleciler 3 tane olmalı ve en az 1 tanesi Türk olmalı. Şimdilik 2 Türk, 1 yabancı var. Boffin giderse yerine iyi bir Türk kaleci alınmalıdır. Bu dediğim asla Melikhan değil. Mesela Kaya Tarakçı, Nihat Şahin gibi ikinci kaleci olabilecek çapta olmalılar.
 
Eskişehirspor'da yönetim daha önce açıklamıştı. En fazla 8 veya 9 yabancı oyuncuyla devam edilecek. Şu anda 11 yabancı oyuncumuz var. 1 tane de yabancı forvet gelecek. Bu da en az 3 yabancı ile yolların ayrılacağını gösteriyor. Diego-Akaminko-Boffin. Eğer bu 3 yabancı oyuncu gönderilemezse, forvet alınması imkansız. Peki neden 14 yabancı hakkımız varken 8-9 yabancıyla oynamaya çalışıyoruz? Bunun 2 nedeni var. Birincisi eğer yukarıdaki linkteki pdf'i okuduysanız, TFF prim sistemi getirdi. Ne kadar çok milli takıma aday futbolcu oynatırsan o kadar para kazanacaksın. İkincisi de fazladan her yabancı futbolcu için TFF'ye ödeme yapacaksın. 


Tabloda 15 ve üzeri futbolcu yazmasının nedeni, yabancı kalecilerin 2 oyuncuya denk olması. Kadrosunda 12 yabancı futbolcunun yanında 3 tane de yabancı kalecisi olan bir kulüp, (3*2)+12= 18 yabancı futbolcu parası ödüyor. Yani 10 milyon TL. 

Sonuçta bu kadro yapısını oluşturmak, bazı zorunluluklar çerçevesinde gelişiyor. Bu kadro mimarisini yapmak gerçekten zor bir iş. Ancak bu mimariyi en az bir sene önceden planlamak gerekiyor. Hatta bazı futbolcuların ayrılması durumunda alternatif planlarınızın da bulunması gerekiyor. Kimi transfer ettiğimiz kadar, bu kadro mimarisinin düzgün yapılıp yapılmadığı da önemlidir. Bu açıdan transferler bitmeden, kadro şekillenmiş olmuyor ve transferlerin doğru veya yanlışlığı sadece futbolcu bazında değerlendirilebiliyor. Oysa takım bazında değerlendirmek en doğrusudur.

Eleştirdiğim konu, başkanın "Webo ile bir de ben görüşeceğim" yaklaşımıdır. Maalesef kurumsal kültürümüz zayıf, futbol kültürümüz gibi. Sizi bilmem ama benim içimi acıtan şey, 20 yaşına gelmiş altyapından yetişen canavar gibi bir çocuğun, beni göndermeyin diye gözlerinin içine bakarken senin gidip 34 yaşındaki bir golcüye bu formayı giydirmek için seferber olmandır. Altyapı hocası da üstüne alınmaz bu durumdan, ona da ayrı yanarım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder