21 Ocak 2015 Çarşamba

"Kusursuz Suç ve Ceza Olmaz" mış !!!

CAS'ın Eskişehirspor için yayınladığı gerekçeli kararını okudunuz mu? CAS gerekçeli kararını okuyunca, adaletsizliğin sadece bu ülkeye mahsus olmadığını anladım.

CAS özetle diyor ki; "nulla poena sine culpa". Yani kusursuz suç ve ceza olmaz.
Bülent Uygun ve Ümit Karan'ın işlediği suçlar için "sen sorumlusun" diyor.

CAS'ın değerli hakimlerine sormak istiyorum;
Birçok toplumun yasalarında fuhuş suçtur. Bir kadının orospu olması, çocuğunun "orospu çocuğu" olduğu anlamına nasıl gelir? Olsa olsa annesi orospuluk yapan bir çocuktur. Bir çocuğu annesinin orospu olmasından nasıl sorumlu tutabilirsiniz ki? Medeni toplumlarda annesi de suçlanamaz ya, neyse.

Şimdi bunun tersini düşünelim. Adamın biri. Köklü bir aileden geliyor. Belli bir kültüre sahip. Ülkenin en iyi hukuk fakültesinden derece ile mezun olmuş. Çocuklarına en iyi eğitimi alabilmesi için her türlü imkanı tanımış. Ancak reşit olmayan çocuklarından biri günün birinde alkolü fazla kaçırıyor ve bir partide reşit olmayan bir kızla zorla ilişkiye giriyor ve onu hamile bırakıyor. Şimdi bu "nulla poena sine culpa" teorisine göre, hukuk önünde bir tecavüzcü olarak kabul edilen çocuğun babasını, nasıl suçlu ilan edebilirsiniz ki?

İşin ilginci, suçu işleyenlere hiç bir ceza verilmiyor ve yaptırımda bulunulmuyor, sadece suçtan dolayı mağdur olanı cezalandırıyorsunuz. Yani yukarıdaki örneğe göre, kızı hamile bırakan çocuğun ebeveyni suçlu oluyor ama tecavüzcü ceza almıyor. Tecavüzden sonra, "nulla poena sine culpa" teorisine göre babası cezaevine giren çocuk;

1.gün yan komşunun kızına tecavüz eder ve annesi içeri girer.

2.gün belediye başkanının kızına tecavüz eder, teyzesi içeri girer.

3.gün valinin kızına tecavüz eder, amcası içeri girer.

4.gün sizin kızınıza tecavüz eder ve içeriye siz girersiniz. Çünkü "nulla poena sine culpa". Yani kusursuz suç ve ceza olmaz. Kızınızı koruyamadınız, kusurlusunuz efendim.

Eğer ortada bir suç varsa, gerçek suçluyu cezalandırmaktır göreviniz. Adalet, mağdur olanı korumak için vardır hakim bey. Mağduriyetin ne anlama geldiğini anlamak için kızınıza tecavüz edilmesini beklemeyin. Zira tecavüzcü hala dışarıda bir yerlerde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder